Gästriklands tidning skrev en artikel om årsmötet

Gästriklands tidning skrev en artikel om årsmötet

Resultat från välbesökt årsmöte

Publicerad: 29/4, 2016

Leaderföreningens årsmöte genomfördes i fullsatta lokaler på Gruvstugans café på Högbo bruk den 25 april. Stämningen var god och alla och bjöds på kaffe, rågbröd och rulltårta medan föreningens ordförande Ann-Gerd Bergdahl hälsade alla välkomna till årsmötet.

Förutom årsmötesförhandlingar så informerade v
erksamhetsledare Theres Sundberg om den nya Leaderperiodens ramar och möjligheter. Glädjande nog visade det sig att många av de närvarande på årsmötet hade idéer som sannolikt blir kommande Leaderansökningar. LAG-ledamoten Cecilia Hed Malmström höll en inspirerande föreläsning under 45 minuter med fokus på besöksnäring och naturupplevelser. Hon drog många paralleller till sitt arbete med besöksnäringsutveckling vid Hurtigrutten på vintern och till forskning inom besöksnäring. Några av hennes slutsatser var att vårt Leaderomrde har massor av attraktiva upplevelser att erbjuda till besökare från när och fjärran – men det gäller att paketera rätt, marknadsföra smart och att vara uthållig!

Årsstämman fastställde resultat- och balansrapport och beviljade styrelsen ansvarsfrihet för det gågna året. De förtroendevalda som nu lämnar sina uppdrag avtackades med en blombukett i föreningens färger blått och grönt. Till ny styrelse/LAG valdes:

Namn

Organisation

Sektor

Ann-Gerd Bergdahl

Gävleborgs idrottsförbund/SISU

Ideell

Lina Andersson (vice ordförande)

Winnet Gävleborg

Ideell

Bernt Jonsson

Naturskyddsföreningen

Ideell

Mats Wiklund

Hosjöns midsommar

Ideell

Annelie Våhlin

Hela Sverige Ska leva Sandviken

Ideell

Tomas Forsberg

Ockelbos fiskeföreningar

Ideell

Per-Olof Uhrus

LRF Gävleborg

Privat

Dennis Bergman

Fiskeföretagare

Privat

Svante Wallberg

Hamrånge Företagarförening

Privat

Cecilia Hed Malmström

Mellansvenska Handelskammaren

Privat

Pia Möller Andersen

P.I:A

Privat

Lars Engstrand

Gävle kommun

Offentlig

Mia Eriksson

Sandvikens kommun

Offentlig

Tomas Isaksson (ordförande)

Hofors kommun

Offentlig

Agneta Wenell

Ockelbo kommun

Offentlig

Marie Frestadius

Region Gävleborg

Offentlig

 

Se alla nyheter »

Cecilia Hed Malmström inspirerade på årsmötet om hur naturupplevelser kan paketeras och säljas.

Cecilia Hed Malmström inspirerade på årsmötet om hur naturupplevelser kan paketeras och säljas.

Information: Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att fortsätta surfa godkänner du detta. Läs mer

OK